Září 2017

Sociologický výzkum

24. září 2017 v 11:14 Společenské vědy
Úvod
Ráda bych Vám představila svůj sociologický výzkum, který má poukázat na štědrost člověka, ale také na čestnost člověka. Celý tenhle výzkum je na základě vlastní zkušenosti mé matky.
Štědrost člověka
Jako každý normální den byla má mamka v práci (asi 10 km od Šumperka), kde se zabývala objednávkami. Najednou do budovy vešel asi 15 -ti letý kluk, celý ubrečený a nešťastný, a rovnou si to šel k mé mamce. Mamka se od něj dozvěděla, že byl zde v Bludově na brigádě a po skončení směny ho měli kolegové odvést zpět domů do Šumperka. Bohužel se na něho "kamarádíčci" sprostě vykašlali a on neměl u sebe dost peněz na autobus. Mamka v tom klukovi uviděla mého bratra, který je ve stejném věku a uvědomila si, že kdyby se Adamovi (mému bratrovi) stalo něco podobného, byla by ráda, kdyby mu někdo stejně pomohl. Na nic nečekala a klukovi půjčila dost peněz, aby si mohl koupit lístek na cestu domů.
Čestnost člověka
Nakonec to dopadlo tak, že ještě ten den se kluk vrátil zpátky do práce mé mamky a všechny peníze vrátil se slovy, že se pro něho kolegové z brigády nakonec vrátili a že peníze nepotřebuje. Moc ji děkoval a zároveň se omluvil, že obtěžoval.
Jak bych se zachovala já?
Nejspíš bych se zachovala jako mamka. Když jde o slušného člověka (ať už je to malé dítě nebo dospělý člověk), proč bych mu nepomohla? Někdy se stane, že i já u sebe nemám dost peněz, ale pokud by šlo o nějaké dítě nebo teenagera, snažila bych se mu pomoct jiným způsobem. Například bych ho dovedla na nádraží nebo mu navrhla jiná místa, kde by se mohl zeptat lidí. Na druhou stranu, kdyby mě žádal o peníze nějaký bezdomovec nebo opilec, hodně bych váhala, jestli mu pomoct. Neznamená to, že bych byla bezcitná, ale jak je známo, bezdomovec a opilec si místo jídla raději koupí víno nebo pivo a do alkoholu rozhodně nemám potřebu vrážet tolik peněz. Komu není rady, tomu není pomoci, jak praví naše české přísloví.
Jak by se zachovali ostatní?
To hlavně záleží na tom, jaký má daný člověk charakter. Mám takovou zkušenost, že většinou pomáhají milí a nemajetní lidé než ti, co jsou zazobaní. Ale ne vždy se tímto řídím! Bohužel, a píši to velice nerada, jsou lidé v současné době čím dál tím více zlí, chamtiví a podlí. Snad se naše společnost konečně probere a začne se pořádně zajímat o své okolí!
Závěr
Na závěr bych ráda dodala to, že je důležité si uvědomit, že všichni jsme jen obyčejní lidé, kteří se vyskytují na tomto světě pouze jednou. Proto Vás tímto nabádám k tomu, abych jste se nad sebou pořádně zamysleli a neobracely se zády k těm, kdo to opravdu potřebuje.